Anténová odysea

Anténová odysea

Spolu s výmenou hagusov sme realizovali aj výmenu originálnej antény s dlhým prútom za originálnu plutvu 5Q0 035 507 C (eBay), ktorá ma doma čakala už niekoľko týždňov. 

 

Táto plutva z vyšších modelov je jednoducho nádherná, ale problém nastal, že som prišiel o DAB a ani FM nehralo nejak slávne. Opäť som si našiel čas na rozobratie zadných dverí, kde je vidno druhú anténu. Podľa čísla dielu tam mám Ačkovú anténu, čiže iba AM/FM. Ja by som potreboval Bčko, ktoré má aj DAB, ale to by bolo potrebné natiahnuť zo strechy DABkový kábel. Najhoršie však je, že keď som odpojil ten kábel z tejto antény, FM rádio prestalo úplne hrať. Rozobral som opäť plutvičku a skúšal jednotlivé konektory. Rádio nezaplo ani pri jednom konektore (modrý, fialový, béžový). Z toho vyplýva, že rádio hraje len vďaka tejto anténe v skle a že tá plutva je úplne mŕtva! Čiže mi stačilo kúpiť plutvu s koncovkou K – atrapu a bola by minimálne o polovicu lacnejšia!

 

Postupným googlením som zistil, že tieto plutvy chytajú všetko možné okrem rádia (AM/FM/DAB). Podarilo sa mi nájsť aj kompletné farby jednotlivých konektorov:

  • White or gray – FM/AM radio with phantom supply (power inside antenna cable).
  • Black – DAB (Digital Radio in Europe)
  • Bordeaux violet(Red) – GSM phone
  • Green – Sat Radio
  • Blue – GPS navigation
  • Curry (yellow) – Radio controlled WEBASTO
  • Water blue – Universal, fits with every fakra connector

Všetky vyššie modely od Octavie už na príjem rádia nepotrebujú žiadnu anténu, rádio prijímajú len cez anténu v zadnom bočnom skle. 

Rozmýšľal som teda, čo ďalej. Nakoniec som objavil miniprútik – pindík Foliatec Fact Antenna XS (Fusion.sk). Samozrejme majú v ponuke rôzne veľkosti, ja som vzal najmenšiu XS, čiže 5,1 cm. S výsledkom som spokojný, signál zatiaľ dobrý, ale hlavne už funguje aj DAB! Ale vlastne to všetko fungovalo rovnako aj bez prútu, stačilo zastrčiť tie káble do samotnej originálnej antény. Bolo však ešte potrebné vyriešiť medzeru medzi pindíkom a anténou, keďže pindík je trochu inak tvarovaný ako originálny prút. Mal som šťastie, pretože som natrafil na spojky na záhradné hadice, z ktorých som si požičal gumové óčko. A výsledok je jedne veľká bomba!